Committee Assignments

Contact Information for Officers

President – Wayne Tuck
Executive Vice President – Fred Trusty
Secretary / Treasurer – Stan Kulikowski

2022 Committee Assignments
Executive Committee
Wayne Tuck – President
Fred Trusty – Executive Vice President
Jim Elliott – Immediate Past President
Stan Kulikowski – Secretary / Treasurer
Jack Harris – VP – Finance & Budget
John McCarthy – Director at Large
Dave Anspach – Director at Large
Don Barlup – Committee Member (non-voting)
Tom Cox – Committee Member (non-voting)
Mel Carson – Committee Member (non-voting)
Steve Moskowitz – Ex Officio – CEO

2022 Nominating Committee
 (2023 Elections)
Don Barlup – Chairman
Fred Trusty – Committee Member
Jeff Oaks – Committee Member
Dave Anspach – Committee Member
Jack Harris – Committee Member
Wayne Tuck – President

Finance & Budget Committee
Jack Harris – Chairman – VP Finance & Budget
Jeff Broadus – Assistant – VP Finance & Budget
Debbie Nolen – Committee Member
Mel Carson – Committee Member
Steve Moskowitz – Ex Officio – CEO

Past Presidents Advisory Council
Jim Elliott – Chairman – (Director’s Handbook Paragraph 1.10)
Mel Carson – Committee Member
Tom Cox – Committee Member
Don Barlup – Committee Member

National Headquarters Operations Committee
Don Barlup Chairman – VP National Headquarters/Library
Mel Carson – Committee Member
Steve Moskowitz – Ex Officio Chief Executive Officer

Library Committee
Don Barlup – Chairman – VP National Headquarters/Library
Chris Ritter – Director – AACA Library & Research Center
Bob Parrish – Committee Member
Keith Flickinger – Committee Member
Kim Gardner – Committee Member
Steve Heald – Committee Member
Bill Hallman – Committee Member
Marion McAlpine – Committee Member
Steve MacNish – Committee Member
Steven Moskowitz – Ex Officio – CEO

Publications Committee
Phil Cole – Chairman – VP Publications
Dave Anspach – Assistant – VP Publications
Jeff Oaks – Committee Member – Southeastern Division
Keith Flickinger – Committee Member – Eastern Division
Chester Robertson – Committee Member – Central Division
Myron Smith – Committee Member – Western Division
Keith Broadus – Committee
Kim Gardner- Committee Member
Matt Hinson – Committee Member
Wayne Milligan – Committee Member
Pat Buckley – Committee Member
Stacy Zimmerman – Editor – ‘Speedster’
West Peterson – Advisor – Editor – ‘Antique Automobile’
Steve Moskowitz – Ex Officio – Executive Director

Volunteer Recruitment
Paula Ruby – Chairman
Jack Harris – Assistant
Jeff Oaks – Committee Member
Bob Parrish – Committee Member
Mike Jones – Committee Member

Membership Committee
Paula Ruby – Chairman – VP Membership
Fred Trusty – Asst. VP Membership
Jeff Oaks – Committee Member
Keith Flickinger – Committee Member
Chester Robertson – Committee Member
Myron Smith – Committee Member
Jack Harris – Committee Member
Stan Kulikowski – Committee Member
Mary Bartemeyer – Committee Member
Jeff Broadus – Committee Member
Debbie Nolen – Committee Member
Frank Wenzel – Committee Member
Phil Cole – Committee Member
Charlotte Dahlenburg – Committee Member
Joe Block – Committee Member
Franklin Gage – Committee Member
Wayne Tuck – Committee Member

Youth Development Committee
Debbie Nolen – Chairman – VP Youth Development / Awards
Mary Bartemeyer – Assistant – VP Youth Development / Awards
Jeff Mahl – Committee Member
Jeff Stumb – Committee Member
Greg Jackson – Committee Member
Leif Mangulson – Committee Member
Chris Ritter – Committee Member

Scholarship Review Committee
Debbie Nolen – Chairman
Jeff Oaks – Assistant
Mike Klem – Committee Member
Tracy Ricketts Lesher – Committee Member
Pat Gamble – Committee Member
Scott Kopp – Committee Member
Pat Buckley – Committee Member

National Activities Committee
Dave Anspach – Chairman – VP National Activities
Chester Robertson – Assistant VP National Activities/VP Regions – Central
Paula Ruby – VP Regions – Eastern Division
Jeff Oaks – VP Regions – Southeastern Division
Myron Smith – VP Regions – Western Division
Don Barlup – Chairman – Glidden Tour Liaison Committee / VMCCA & AACA
Stan Kulikowski – Committee Member

Event Planning & Development
Kelly Adams – VP Event Planning & Development
Chester Robertson – Assistant VP Event Planning & Development
Mary Bartemeyer – Committee Member
Keith Flickinger – Committee Member
Myron Smith – Committee Member
Stacy Zimmerman – Committee Member

Regions & Chapters Website Development & Support Committee
Mary Bartemeyer – Chairman – VP Regions & Chapter Website Development
Paula Ruby – Assistant – VP Regions & Chapter Website Development
Kim Sommers – Committee Member
Bob Stein – Committee Member
Matt Wilson – Committee Member
Bob Squire – Committee Member
Charlotte Dahlenburg – Committee Member
Bob Lipnichan – Committee Member
Pat Buckley – Committee Member
Steve Moskowitz – Ex Officio – CEO

Public Relations Committee
Tom Cox – Chairman – VP Public Relations
Jeff Broadus – Committee Member
Stacy Zimmerman – Committee Member
Steve Moskowitz – Advisor

Regions – Development & Support Committee
Fred Trusty – Chairman – Regions Development & Support
Jeff Oaks – VP – Regions Development & Support – Southeasthern
Keith Flickinger – VP – Regions Development & Support – Eastern 
Chester Robertson – VP – Regions Development & Support – Central 
Myron Smith – VP – Regions Development & Support – Western
Paul Ruby – Asst. VP – Regions Development & Support – Eastern 
Kelly Adams – Asst. VP Regions – Development & Support – Southeastern 
Philip Cole – Asst. VP Regions – Development & Support – Central
Mary Bartemeyer – Asst. VP Regions – Development & Support – Western
Jim Elliott – Committee Member at large
Dave Anspach – Committee Member at large

Charles Carroccio – Committee Member – Eastern Division
Howard Finney – Committee Member – Eastern Division
Chuck Gibson – Committee Member – Eastern Division
Bill Holmes – Committee Member – Eastern Division
Gene Napoliello – Committee Member – Eastern Division
Neil Sugermeyer – Committee Member – Eastern Division

Arthur Bolton – Committee Member – Southeastern Division
Paul Dimbath – Committee Member – Southeastern Division
Ernie Gauld – Committee Member – Southastern Division
Matt Hinson – Committee Member – Southeastern Division
Darrel Page – Committee Member – Southeastern Division
Ira Shapiro – Committee Member – Southeastern Division

Vic Donnell – Committee Member – Central Division
Vicky Henley – Committee Member – Central Division
Al Mercer – Committee Member – Central Division
Jim Streeby – Committee Member – Central Division

Tom Aubrey – Committee Member – Western Division
Joe Block – Committee Member – Western Division
Dave Chiotti – Committee Member – Western Division
Chuck Crane – Committee Member – Western Division
Andrew Manriquez – Committee Member – Western Division
Scott Morton – Committee Member – Western Division
Tom Milligan – Committee Member – Western Division
Joe Pirrone – Committee Member – Western Division

Endowment Committee

Five members; 3 other than VP Finance & Budget and Executive Director to serve 3 year staggered terms with one term expiring each year.  Each year the AACA President will appoint one Trustee to serve 3 years.

John McCarthy – Chairman – Committee Member 2020-2022
Jack Harris – VP Finance & Budget
Jeff Oaks – Committee Member 2022-2023
Debbie Nolen – Committee Member 2022-2024
Steve Moskowitz – Ex Officio – CEO

Audit Committee
Dave Anspach – Chairman – Audit Committee
Don Barlup – Committee Member
Tom Cox – Committee Member

Bylaws Review Committee
Steve Moskowitz – Chairman – Bylaws Review Committee
Fred Trusty – Committee Member
John McCarthy – Committee Member
Jim Elliott – Committee Member
Wayne Tuck – Committee Member

Special Board Responsibilities
Tom Cox – Honorary Members
Fred Trusty – Policy & Procedure Manual
Fred Trusty – Directors Handbook / Grievance
Myron Smith – Parliamentarian
Don Barlup – Chaplain
Don Barlup – Grievance
Steve Moskowitz – Chief Teller

Strategic Planning Committee
Mel Carson – Chairman – VP Strategic Planning
Stan Kulikowsi – Assistant – VP Strategic Planning
Tom Cox – Advisor
Steve Moskowitz – Ex Officio – CEO
Wayne Tuck – Committee Member

Marketing Committee

Jeff Broadus – VP – Marketing Committee
Mel Carson – Asst. VP – Marketing Committee
Chester Robertson – Committee Member
Paula Ruby – Committee Member
Fred Trusty – Committee Member
Jeff Oaks – Committee Member
Stacy Zimmerman – Committee Member

Historic Preservation of Original Features (HPOF) Committee
Dave Bowman – Chairman – HPOF
Fred Bartemeyer – Assistant – Chairman HPOF

Driver Participation (DPC) Committee
Ken Farley – Chairman – Driver Participation
John Flechler – Asstant Chairman – DPC

National Awards Committee
Jim Elliott – Chairman – VP National Awards
John McCarthy – Assistant – VP National Awards
Kelly Adams – Committee Member
Terry Bond – Committee Member
Chuck Carisch – Committee Member
Tom Cox – Committee Member
Chuck Crane – Committee Member
Ray Fischer – Committee Member
Lou Fritz Sr. – Committee Member
John Harvey – Committee Member
Tom Howard – Committee Member
Mike Jones – Committee Member
Dain King – Committee Member
Stan Kulikowski – Committee Member
Rick Lay – Committee Member
Eric Marsh – Committee Member
Hulon McCraw – Committee Member
Steve Moskowitz – Committee Member
Bob Parrish – Committee Member
Mike Petersen – Committee Member
Randy Rutherford – Committee Member
Sonny Sain – Committee Member
Stanley Stratton – Committee Member
Joe Vicini – Committee Member
Bo Croley – Alternate
Brenda Shore Kaiser – Alternate

 Judging Committee
Stan Kulikowski – Chairman – VP Judging
Chuck Crane – Immediate Past VP – Judging
Jim Elliott – VP National Awards
Arthur Bolton – Committee Member – Judges Honor Society
Dave Bowman – Chairman – HPOF
Mel Carson – Committee Member
Tom Cox – Committee Member
Ken Farley – Chairman – DPC
Dollie Flechler – Chairman – Judges Administration
John Harvey – Committee Member
Norm Hutton – Chairman – Race Car Certification/Committee
John Flechler – Committee Member
Mike Jones – Committee Member
Dain King – Judging School Instructor
Rick Lay – Judging Committee Secretary
John McCarthy – Committee Member
Bob Parrish – Committee Member
Mike Petersen – Chairman – Specified Class Committee (SCC)
Tony Scarpelli – Chairman – Continuing Judges Education (CJE)
Steve Moskowitz – Ex Officio Chief Executive Officer

Specified Class Committee (SCC)
Mike Petersen – Chairman, Marque Manager – Excalibur
Tom Cox – Assistant Chairman, Marque Manager – Clenet – Glen Pray, Duesenberg, Shay, Avanti
Mike Dresbach – Committee Member – Kit Cars
Jim Elliott – Committee Member
Stan Kulikowski – Committee Member

Class Acceptance Committee
Stan Kulikowski – Chairman – VP-Judging
Jim Elliott – Asst. VP Judging
Chuck Crane – VP – Judging
Dollie Flechler – Chairman – Judging Administration
Mike Petersen – Chairman – SCC Committee
Tom Cox – Advisor
Norm Hutton – Committee Member

Race Car Certification Committee
Norm Hutton – Chairman
Shellie Stewart – Committee Member
Ray Fischer – Committee Member
Art Briggs – Committee Member
Bruce Larson – Committee Member
Dan Diefenderfer – Committee Member
Gordon White – Committee Member